Kalebodur

Tüm yer karosu ve duvar karolarında ebat ve renk kodu kutu üzerinde mevcuttur. RT ve CAL olarak adlandırılan aynı Renk Tonu ve aynı Kalibrede ürünleri almanız önemlidir. Renk Tonu farklı ürünlerde kutular arası ürünlerde renklerde farklılık görünecektir ve karışık döşenmesi hiç de gözünüze hitap etmeyecektir. Kalibre ise ürünler arasında milimetrik farklılıklar nedeniyle sıkıntı yaratacaktır. Ürün seçerken kullanım alanı da çok önemlidir. Kullanım alanına uygun ürün seçilmelidir. Çünkü kullanım yoğunluğuna göre ürünler çeşitleri vardır.

Yoğun kullanım için farklı ürünler mevcuttur. Satıcıya kullanım yeri belirtilmeli ve mekâna uygun ürün talep edilmelidir. Ayrıca parlak ürünlerin mat ürünlere oranlara daha kaygan olduğu ve daha çabuk aşındığı da unutulmamalıdır. Ancak sırlı yüzeyler leke tutmama özelliği konusundan daha iyidir, leke konusunda en uygun ürün parlak sırlı ürünlerdir, bu ürünlerden leke kolayca çıkabilmektedir. Alınacak olan ürün kullanılacak alana göre daha fazla olmalıdır. Çünkü döşerken alan birebir tutmayacağından parça ürünler kullanılacak ve kırılmalar olabilecektir.

Ayrıca ileride oluşabilecek sorunlara karşı her zaman yedekte ürün bulundurulmalıdır, ileriki bir zamanda zor olsa da aynı ürün belki bulunabilir ama aynı renk aynı kalibrede seramik karo bulmak çok zordur. Ürünü seçerken tasarımı ve estetik görüntüsü size hitap etmeli ve zevkinize göre seçilmiş olmalıdır.

Ürün döşendiğinde alt malzeme ıslaklığından dolayı renk değişimi gözlenebilir, ürün yapıştırıcı malzeme kuruduğunda tekrar düzelecektir. Bu konuya da dikkat edilmelidir.