Batarya Çeşitleri

Batarya, diğer adıyla akü kimyasal ve elektriksel enerji dönüşümlerini araç için yapan elemandır.Bir çeşit güç kaynağıdır.Aracın elektrik aksamına üreteç görevi yapar.

-Batarya yani akü aracın marş motoruna elektrik akımını göndererek aracın ilk harekete geçişini sağlar.

-Aracın bir nevi sigortasıdır.Ani voltaj yükselmelerini ve dengesizliklerini düzenler ve elektrik aksamının zarar görmesini engeller.

Hibrit ve elektrikli araçlarda ise batarya içten yanmalı motora sahip araçlardaki yakıt deposu kadar önem arz eder.Batarya ömrü ne kadar uzun, batarya ne kadar güçlü,artıları ne kadar fazla ise araçta o kadar güçlü ve avantajlı hale gelmektedir.Zira bu araçlarda motorun çalışması batarya ile orantılıdır.

Peki bu bataryanın genel olarak çeşitleri nelerdir ? Farkları,artıları veya eksileri nelerdir?

 

Araçlar için kullanılan 5 çeşidi şöyle ki ;

1-Islak batarya(wet/flooded battery):En popüler batarya çeşidi bunlardır denebilir. En azından ulaşılabilirlik ve maliyet bakımından.Fiyatları oldukça düşüktür.Islak bataryaların dizaynında kullanılan plakalar, birbirinden ayrı olarak askıda durur şekilde yerleştirilmiştir.Bu plakaların her biri yalıtılmış olmasına rağmen negatif plaka seperatör ile tamamen ayrılmıştır.

Bakım ve onarımı masrafsızdır.Batarya içindeki sıvı biterse pil ölür yani kullanılmaz hale gelir.Bu bataryalar markalara göre farklı fiyatlara sahip olsalar da genel olarak fiyatları 50 dolar ile bir kaç yüz dolar arasında farklılık gösterir.

4-Derin çevrim aküleri(deep cycle battery):Uzun süre dayanıklı akülerdir. Bu tipler küçük botlarda,golf arabalarında yada elektrikli taşıtlarda kullanılırlar.Güneş enerjisinden ve rüzgar enerjisinden dolum yapmak içn kullanılabilirler. Arabalar için kullanımı pek uygun olmayan bataryalardır. Çünkü çabuk deşarj olurlar.Batarya çabuk boşalır,araba uzun süre kullanılmadığı düşünüldüğünde eksi yönü daha net görünür.Derin çevrim aküleri pahalı akülerdir. Başlangıç fiyatı 200 dolar civarındadır.